HABERLER

ADIGEY CUMHURİYETİ 22’inci KURULUŞ YILINI KUTLUYOR..

Kafkasya da CUMHURİYETLERİMİZİN  statüleri giderek zayıflıyor. Rusya genelinde ve daha da yoğunluklu olarak Kafkasya da Demokrasi ve Anayasal Federal yapı sürekli geriletiliyor. İnsan Hakları ve geleneksel Demokratik değerler sürekli budanıyor. Benzer olumsuzlukların uygulanması, Federasyonların yöneticilerince yarışma haline getirildi. Hangisi daha anti-demokrat ve baskıcı ise diğerine örnek gösteriliyor. Baskıcı, talancı, vurguncu olanlar Merkez tarafından ödüllendirilir oldu. İktidarda kalmak için hizmet, kalkınma, gelişme, barış ve demokrasi yerine; ekonomik talan ve hırsızlık için proje üretmeye yerini bıraktı. Suni olarak şişirilen ”Vahabi” terörizmi buna araç ediliyor ve Merkezi Devlet terörünün nedeni olarak diri tutuluyor… Bölgedeki Federasyon yöneticileri, yönetim de kalmak için, halkın özgür oyları yerine, Merkezin bu olumsuz yönlendirmelerini icraya kanalize oluyor!  Eşit-özgür seçme ve seçilme yerine, ”yukardan” anlaşmlar ve işbirlikleriyle Federasyonlarımızın yöneticilerini ve  dolaylı  olarak halkın kaderini belirler oldu …

Bu olumsuzluklara Soçi Olimpiyatları konusunda bölge halklarına ve Federasyonlarına da ayrı bir baskı uygulanır oldu. Diğer tarafdan bu işden nemalanma konusunda da yöneticiler özendirilmekteler.   Rusyanın genel durumundan pek de farklı olmayan bu durumların, bölgelerimiz de daha iyi, daha barışcıl, demokratik ve refah olması elbette dileğimizdir. Ne var ki şartlara göre bölge yönetimlerimiz ve genel durumun olumlulaşması daha çok Rusyanın genel olarak iyileşmesi ve olumlulaşmasına bağlı.

22’inci Kuruluşunu kutlamakta olan ADIGEY Cumhuriyetini tüm bu olumsuzluklara rağmen desteklemek, statüsünün korunup, yükseltilmesi için dayanışmada bulunmak gerekiyor.

ADIGEY’in 22’inci kuruluş yıl dönümü bulunduğumuz süreç de daha bir anlamlı ve daha bir önem kazanıyor…

BARIŞIN-DEMOKRASİNİN hakim olduğu, STATÜSÜNÜN YÜKSELDİĞİ NİCE YILLARA ADIGEY CUMHURİYETİ!!!

ÜMİT DUMAN

Yoruma kapalı.

Scroll To Top