HABERLER

BİR ÜLKE DAHA ABHAZYA yı TANIDI

Rusya, Venezuella, Nikaragua ve Nauru’nun ardından bir ülke daha Abhazya’yı tanıdığını resmen açıkladı.
Daha önce Rusya, Venezuella, Nikaragua ve Nauru tarafından bağımsızlığı tanıyan Abhazya\’yı resmen tanıyan ülkelerin arasına Vanuatu da katıldı.
Vanuatu, 29 Nisan 2010\’da da bağımsızlığını açıklayan Kosova\’yı tanımıştı.
Vanuatu Dışişleri Bakanlığı\’ndan yapılan resmi açıklamada, Abhazya\’nın bağımsızlığını tanıdıkları ve en kısa zamanda diplomatik ve ticari ilişkileri geliştirmek istedikleri vurgulandı.
Abhazya Cumhuriyeti ve Vanuatu Cumhuriyeti Hükümetleri “Hak ve Devletlerin Görevleri” konulu 1933 Montevideo Sözleşmenin ilkelerinin yanı sıra Uluslararası Hukuk ve Milletler Hakları normları rehberliğinde diplomatik ilişkilerin kurulması için anlaşmaya vardı.Yapılan resmi açıklamada “İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulması ve karşılıklı yararlı işbirliği, Vanuatu ve Abhazya halkları arasında ekonomik, kültürel ve diğer ilişkilerin geliştirilmesi yoluyla inşa edilecek modern jeopolitik dünyanın gerekliliğinden kaynaklanmaktadır. ” denildi.
İŞ GÜCÜ DOLAŞIMI SERBEST BIRAKILACAK

Açıklamada ayrıca Vanuatu Cumhuriyeti Hükümeti ile Abhazya Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına, işgücünün serbest geçişine, ortak projeler geliştirilmesi, teknoloji değişimi ve iki ülkenin kalkınma ve işbirliği için iki ülke arasında dostça ilişkiler geliştirilmesinin teşvik edileceğini olan güven vurgulandı.

ABHAZYA\’DAN MEMNUNİYET MESAJI

Abhazya yönetiminden yapılan açıklamada ise “Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti, bu önemli, tarihi bir karar ve Vanuatu Cumhuriyeti Hükümeti cesur adımı memnuniyetle karşılar. Bu Pasifik bölge ülkeleri ile işbirliğinin gelişmesine yeni bir ivme verecektir. Uluslararası baskıya rağmen, Vanuatu Cumhuriyeti bu kararı alarak, Kafkasya bölgesinde için barış ve istikrar katkıda bulunmuştur.” denildi.

Açıklamda ayrıca, Abhazya\’nın yasal statüsünün 1991 yılında yapılan referandumla belirlendiği ve Gürcistan ile süren ihtilafın, Gürcistan yönetiminin bu kararı tanımamasından kaynaklandığı da vurgulandı.

Vanuatı Hakkında

\’Mutlu İnsanlar Ülkesi\’ olarak da anılan Vanuatu, resmi adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus\’ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya\’nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya\’nın 500 km güneydoğusunda, Fiji\’nin batısında, Solomon Adaları\’nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur.

Vanuatu\’nun ilk sakinleri Melanezyalılar idi, Avrupalılar adaları 1606\’da Fernandes de Queirós liderliğindeki İspanyol kaşiflerin Espiritu Santo\’ya varmasıyla keşfetti. 1880\’lerde Fransa ve Birleşik Krallık adalarda hak iddia etti ve 1906\’da takımadayı bir Britanya-Fransız Kondominiyumu ile, Yeni Hebridler adı altında yönetmek üzere bir antlaşma imzaladılar. 1970\’lerde bir bağımsızlık hareketi oldu ve 1980 yılında Vanuatu Cumhuriyeti bağımsızlığına kavuştu.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top