HABERLER

Çerkesler ve 21 MAYIS 1864

Çerkesler ve 21 MAYIS 1864

149 yıl önce halkımız dünyanın en acımasız soykırım ve sürgününe uğradı. Çarlık Rusyası’nın Çerkesya’yı işgal amacıyla sürdürdüğü savaş boyunca halkımız, çocuk-kadın ve yaşlısıyla katledildi, yerleşim yerlerimizi yakıp-yıkıldı ve 1.5 milyon insanımız sürgün edildi. Sürgün, sınır ve nüfus sorunu yaşayan Osmanlı İmparatorluğu ile Çarlık Rusyası’nın anlaşması ve İngiltere’nin teşviki ile Osmanlı topraklarına oldu. Sürgün yolculuğu sırasında ve ilk yerleşilen kentlerde, insanlık tarihinin en dramatik olayları yaşandı ve yaklaşık 500 bin insan yitirildi. Halkımız Osmanlı’da da iç sürgünler yaşadı.

21 Mayıs 1864, Çerkeslerin yaşadığı dramın sembolik günüdür. 2014 kış olimpiyat oyunlarının yapılacağı Soçi ve oyunlara ait inşaatların yapıldığı Kbaada yaylası (Krasnaya Polyana-Kızıl vadi), Çerkeslerin son savaşlarını kaybettikleri ve Çarlığın zafer kutladığı bölgedir ve gün 21 Mayıs 1864’tür.

Son on yıllarda sivil toplum kuruluşlarımız bu acı -kara- gün için anma ve protesto etkinlikleri yapmaktadır. Çerkes halkının başına gelenleri 21 Mayıslarda bu etkinliklerle anmak, protesto etmek ve kamuoyuna anlatmak, toplumumuzun bilincinde canlı tutmak amaçlanmaktadır. Aynı zamanda soykırıma ve sürgüne taraf olanları teşhir etmektedir.

Soykırımın yapıldığı ve Çerkesler açısından tarihsel anlamı olan Soçi ve Krasnaya Polyana’da, Rusya Federasyonu 2014 yılında kış olimpiyatları düzenleyecektir. Olimpiyat oyunları için yapılan kazılar ve inşaat alanları nedeniyle Unesco’nun koruma alanı ilan ettiği bölge katledilirken diğer yandan da tarihsel kalıntılar ve toplu mezarlarımız yok edilmekte, dedelerimizin kemikleri üzerinde gerçekleştirilecek oyunlarla olimpiyat ruhuna da ihanet edilmektedir.

İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ VE 21 MAYISLAR..

İKKD bu yılda sürgünün 150’inci yılına denk gelen Soçi olimpiyatlarının arefesinde İstanbul da, Samsunda, Ankara da, Türkiye de ve Dünyada yapılacak etkinlikleri, anma ve protestoları destekliyor. Soykırım ve sürgün anmalarında, protestolarında aktif olarak yer alıyor. Sürgünün 150’inci yılında Rusya dan ve Türkiye den çifte vatandaşlık hakkı; İnsan hakları ve özgürlükleri temelinde, uluslararası sözleşmelerde yer alan tüm haklardan Çerkeslerin tam olarak yararlanmasını talep ediyor. Türkiye den kimliğimiz ve aidiyetimizle ilgili, yıllardır asimilasyonlarla yitirdiklerimizin yeniden kazanılması için pozitif ayrımcılık istiyor. Dilimiz ve kültürümüzün korunup, yaşatılmasını, bunların anayasal ve yasal güvence altına alınmasını istiyor. Rusya dan başta dönemsel olarak tarafı olmadığı bir savaşın mağduru Suriyeli Çerkeslerin ve diasporadaki tüm Çerkeslerin anavatana dönüş için tüm engelleri kaldırmasını ve Kafkasya nın yerli –otokton- halkı olarak tüm vatandaşlık haklarından yararlanmasını istiyor. Rusya dan, Türkiye den ve dünyadan varoluşumuzun dönemsel diktatör ve yeni Çarların inisiyatifine bırakılmamasını, dünya demokratik güçlerinin hem Türkiye de, hem Rusya da tekrar yok edilmek istenmemize izin vermemelerini istiyoruz.

–21 Mayıs soykırım ve sürgün gününü, varoluşumuzun sembolü haline getirelim…

–21 Mayısı unutmadık, unutturmayacağız…

–Dünyamızda Sürgün ve Soykırımlar hayır!!!

İKKD                                                                                                                                                                                                                                       Yönetim Kurulu

Yoruma kapalı.

Scroll To Top