HABERLER

ÇERKEZ SÜRGÜNÜNÜN 146. YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERLE ANILDI

Kafkas Kültür Dernekleri üyesi bir grup, Çerkezler’in 1864 yılında Rus-Kafkas Savaşı sonrasında sürgün edilmesinin yıl dönümünde, Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde anma etkinliği düzenledi.
Kefken Karaağaç köyünde, yaklaşık 1.5 milyon Çerkez’in sürülmesinin yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlik, Kafkas Anıt Mezarı’nda başladı.

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cihan Candemir, burada yaptığı konuşmada, anlamlı günde ”yok oluşa” direnmek amacıyla Kocaeli’nin yanı sıra Ankara, Mersin, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, İstanbul, Yozgat, Düzce, Zonguldak, Ereğli, Sinop, ve Antalya’daki Kafkas derneklerinden binlerce üyenin etkinliğe katıldığını bildirdi.

”Tarihimizi iyi bilmemiz ve tarihten ders almamız gerekiyor” diyen Candemir, ”Dilimizi, kültürümüzü savunuyoruz, biz var oldukça ülkemizin, Türkiye’nin temeli olacağız. Mayıs ayını unutmayacağız, unutturmayacağız” diye konuştu.
Kocaeli Kafkas Derneği Başkanı Sami Korkut ise Kafkaslar’ın ”hüsran” olarak andığı günü Ruslar’ın bayram kabul ettiğini belirterek, bu günü unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydetti.
Korkut, ”Şunu unutmamak gerekir, insanları vatanlarından çıkarabilirsiniz, ama vatanlarını insanların kalplerinden asla çıkaramazsınız” dedi.
Babalı sahilindeki törende de Karadeniz’e üzerinde ”Çerkes Sürgünü 1864” yazan siyah çelenk ve karanfiller atıldı. Sanatçı Betül Bilgin bu sırada ağıt yaktı.
Nart Su Altı Ekibi üyeleri üzerinde ”Bu günü asla unutma – 21 Mayıs 1864” yazan pankartla, Nart Okçuları ise atış yaparak gösteri sundu.
ZAMAN Online    23 Mayıs 2010
Etkinlik, meşaleli yürüyüş, ”Nart Ateşi” yakılması ve ”Sürgün Andı” okunmasıyla sona erdi.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top