HABERLER

İKKD’ DE CİMNASTİK EĞİTİMİ

Derneğimizde çocuklarımız ve gençlerimiz için sürdürülen çalışmalardan bir tanesi de, cimnastik eğitimleridir. Hafta sonu farklı yaş gruplarına verilen bu eğitimlere ait detaylar ve cimnastikle ilgili faydalı bilgiler aşağıda sizlerle paylaşılmıştır. Talep olması durumunda ise yetişkinler için de sınıflar oluşturulacaktır.

4-5 yaş grubu Pazar 09.30-10.30
6 yaş ve üzeri Pazar 10.45-11.45
Gençler Cumartesi 11.45-13.15

Bu vesile ile sağlık dolu bedenler için, hepinizi cimnastik derslerimize davet ediyoruz…

TEMEL CİMNASTİK EĞİTİMİ / Çocuklar İçin…

Temel Cimnastik Eğitimi, vücudu esneklik, denge, kuvvet ve koordinasyon ile tanıştırır ve bu yetileri arttırır. Çocukluk döneminde beden eğitimi için önemlidir. Bütün sporların (atletizm, takim sporları, sportif dans vs.) temeli olarak görülür. Vücudun farkındalığını arttırır, vücuda güven duymayı sağlar. Belli dönemlerde, yüzme ile desteklenen cimnastik eğitimi alan çocuklar, ilerdeki dönemlerde tüm sporları yapmaya yatkın olurlar. Bu eğitim, onları gelecek seneler için yüksek performans ortaya koyarken, sakatlanma risklerini de minimuma düşürür. Temel Cimnastik Eğitimi ile oturtulan duruşu, atikliği ve dengeyi, vücut bir alışkanlık haline getirerek korur. İskelet ve kas sistemlerinin sağlıklı gelişimine katkıda bulunur. Vücut koordinasyonuna yönelik yapılan çalışmalar sinir sisteminin gelişimini hızlandırır ve geniş ölçekte kullanımına olanak sunar. Aynı zamanda bir çok dans türü için çok destekleyicidir. Klasik baleye giriş için yardımcıdır; temel adımlar, duruşlar ve temel pozisyonları kapsar. Kısacası, Temel Cimnastik Eğitimi, genel olarak tüm beden aktivitelerini bilinçli uygulamaya yardımcı olur.

Genel bir kanı olarak veliler, sporun zaman aldığı kaygısını yaşasalar da aksine spor yapan, dans eden (ve de müzik gibi diger aktivitelerle ilgilenen) çocuklar genellikle okul hayatlarında da daha başarılı olurlar. Temel Cimnastik Eğitimi’nden bir kaç örnek verilecek olursa; denge çalışmalarıyla birlikte çocuklar konsantrasyonun önemini kavrayabilir; vücut koordinasyonundaki gelişimin hissettirdikleriyle kendilerine güvenleri pekişebilir ve takım çalışmalarıyla birlikte özgüvenleri artabilir. Bu eğitimler ikili çalışmaları da içerdiği için birbirleriyle ve çevreleriyle iletişimleri gelişir; ifade özgürlükleri artar ve özgünleşir. Bu eğitimlerin sunduğu en önemli kazanımlardan bir diğeri de, rekabet etmeden bile başarılı olmayı tecrübe edebilecek etkinliklerin içinde yer alabilmeleridir.

RİTMİK CİMNASTİK

Branşa yönelik olarak, Ritmik Cimnastik çalışmaları da Temel Cimnastik çalışması ile başlar. Zamanla çalışmaların içine alet (ip, çember, top, labut, kurdele) kullanım teknikleri eklenir.

STRECH/ KONDİSYON
TEMEL CİMNASTİK EĞİTİMİ / Yetişkinler İçin…

Yetişkinler için Temel Cimnastik Eğitimi’nin -genel kullanımıyla Strech/Kondisyon Dersi’nin- temeli “esneklik, denge, kuvvet ve koordinasyon” çalışmalarıdır.

Bedenlerini sağlıkla kullanmayı arzu eden yetişkinler için düzenlenmiş bir çalışmadır. İskelet yapısı ve kas sistemini kuvvetlendirerek esnetmeyi ve doğru kullanımını desteklemeyi amaçlar. Bedeni bilinçli kullanmaya teşvik eder. Sportif alanlarda sakatlanma riskini azaltır, bedenin daha uzun süre sağlıklı kullanımını destekler. Çalışmanın doğası gereği mental olarak rahatlama da tecrübe edilen sonuçlardan biridir.

Dans ile ilgilenenlerde ise duruş, estetik ve zerafet açısından ayrıcalık sağlar. Bedenin, dans edebilme kapasitesini arttırır.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top