HABERLER

KAFFED GENÇLİK TOPLANTILARI GUAŞO RUSLAN BİLDİRİSİ

Toplumumuzun kanaat önderlerinden, Kıyı Boyu Şapsığ dernekleri ve Şapsığ Yaşlılar Konseyi eski başkanı, Kafkas Dağlı Halkları Konfederasyonu başkan yardımcılığı yapmış Guaşo Ruslan, 21 Mayıs 2017’de, Çığ Daxe adı verilen ağacın altında bir konuşma yapmış ve savaşta yitirilen, sürgün edilen atalarımız için dua etmişti. Etkinliğin ardından, Guaşo Ruslan, bu etkinlik yasalarca izin gerektirmediği halde, izinsiz anma etkinliği yaptığı gerekçesiyle yargılandı ve davanın ardından 10.000 ruble para cezasına çarptırıldı.

Büyük ve kadim ağaçların altında yapılan toplantılar, dualar eski Çerkes geleneklerine dayanır. Thamatemiz Ruslan’ın dua ettiği Çığ Daxe, binlerce Şapsığ’ın sürgün ve savaş acılarının tanığı olmuştur. Çerkeslerin acılarını ne Çığ Daxe, ne Ruslan Guaşo unutmuştur. Ruslan’ın kendi kadim topraklarında, kendi ataları için dua etmesi, anma yapması suç olarak nitelendirilmekte ve cezalandırılmaya çalışılmaktadır. Geçmiş acılarını anmak Çerkeslerin en doğal hakkıdır. Üstelik, daha önce çeşitli göz altılar olsa da ilk defa bir 21 Mayıs etkinliği hakkında işlem yapılmıştır. Bu haksız yargılama, evrensel insan hak ve özgürlük değerlerine, din ve vicdan hürriyetine aykırı olmakla birlikte, Rusya Federasyonu’nun kendi federal ve bölge yasalarına da aykırıdır.

Ruslan’a yapılan ilk yargılamanın sonucu olarak ceza kararı verilmiş, ardından yapılan itirazların ardından dava eyalet mahkemesine taşınmıştır. Ardından eyalet mahkemesi yeniden görülmek üzere dosyayı yerel mahkemeye göndermiştir ancak yerel mahkeme yaptığı haksız yargılamada ısrar etmiş ve cezayı onaylamıştır. Bunun ardından Ruslan’ın avukatı itiraz edeceklerini ve gerekirse olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağını açıklamıştır. Guaşo Ruslan, bu haksız ceza kararının ardından 11 Eylül 2017 tarihinde süresiz açlık grevine başlamış ve şu mesajı yayımlamıştır: “Bu eylem benim şahsımda mensubu olduğum Çerkes toplumuna karşı uygulanan taraflı, adaletsiz, önyargılı, ahlak dışı yaklaşıma karşı bir protestodur. Bu benim son eylemim. Arkamdan gelenler davanın takipçisi olsunlar.”

Biz, aşağıda ismi yazılı olan dernek gençlik oluşumları olarak değerli Thamatemiz Ruslan Guaşo’nun yerel davasında ve AİHM’ye taşınması halinde o davada da sonuna kadar yanındayız. Ruslan davası, son zamanlarda Rusya Federasyonu’nun Çerkeslere yaptığı haksız ve önyargılı tutumların ne ilki ne de sonuncusudur. Çerkes etnik kimliğinin korunmasına karşı baskıcı yaklaşımlar ve sindirme çalışmaları tarihte yaşananları silemeyeceği gibi hiçbir halkın çıkarına da olmayacaktır. Bu sebeplerle biz, Guaşo Ruslan’ın bu haklı davasında yanında olduğumuzu bildiriyor, Rusya Federasyonu’ndan cezanın acilen iptal edilmesini ve benzer tutumların önüne geçilmesini talep ediyoruz.

1- ADANA ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
2- ANKARA ÇERKES DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
3- BOLU KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
4- BOZÜYÜK KUZEY KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
5- BURSA ÇERKES KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
6- ÇORUM KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
7- ESKİŞEHİR KUZEY KAFKAS KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
8- İNEGÖL ÇERKES ADİGE KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
9- İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
10- KAHRAMANMARAŞ KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
11- KAYSERİ KAFKAS DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
12- MERSİN KAFKAS KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
13- REYHANLI ÇERKES DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
14- SAKARYA KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
15- SAMSUN ÇERKES DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
16- SİVAS KUZEY KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU
17- TOKAT ÇERKES DERNEĞİ GENÇLİK KOMİSYONU

Yoruma kapalı.

Scroll To Top