HABERLER

Kaffed’den TRT’ye kınama

 

Abhazya’nın 35. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne davet edildikten sonra, TRT’nin baskılar sonucu tutumunu değiştirmesi ve Abhazya’dan gelecek çocukların şenliğe katılımının engellenmesi üzerine Kaffed TRT’yi şiddetle kınadı. Kaffed’in açıklamasını okuyucularımız ile paylaşıyor ve duyarlı herkesi TRT’yi kınamaya davet ediyoruz.

 


3 Nisan 2013

İbrahim Şahin
Genel Müdür, TRT
Turan Güneş Bulvarı
06109 Or-An
Ankara
e-posta: aktifhat@trt.net.tr
Faks: 0312 463 2335

Sayın Şahin,

TRT Çocuk Kanalı’nın düzenlediği 35. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği, tüm dünyadan çocukların katıldığı, çocuklar arasında barış, sevgi ve dostluğun gelişmesine katkıda bulunan çok önemli bir etkinliktir. Bu yıl şenliğe davet edilen 47 ülke arasında Abhazya’nın da olmasından büyük bir mutluluk duyduk. Sadece ulusal egemenliğinin tanınmasını istediği için 1993 yılından beri baskı ve ambargo altında yaşayan Abhazya’nın çocukları için bu etkinliğin ne kadar önemli olduğu açıktır.

23 Nisan Çocuk Şenliği için TRT tarafından hazırlanan http://www.trt23nisan.com/ sitesinde “Katılımcı ülkeler” listesi altında Abhazya’nın ismi yer alırken, Gürcistan’dan gelen baskı sonucu “Abhazya” isminin 1 Nisan 2013 günü “Abhazya Özerk Cumhuriyet-Gürcistan” olarak değiştirilmesi büyük bir skandaldır. “Abhazya Özerk Cumhuriyet-Gürcistan” adı altında bir ülke olmadığı gibi, Abhazya adına 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne katılacak çocukların hiçbiri Gürcistan vatandaşı değildir ve hayatlarında hiçbir zaman Gürcistan yönetimi altında yaşamamışlardır. Bu gerçeklere rağmen, bağımsız bir ülkenin resmi kuruluşu olan TRT’nin Gürcistan’ın baskılarına boyun eğmesi ve Abhazya’yı sanki bu devletin bir özerk bölgesi gibi göstermesi, hem tüm Abhazya halkına, hem de Türkiye’de yaşayaşan tüm Abhazlara ve Kuzey Kafkasya halklarına hakarettir.

Dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan 21 Nisan ruhunun kirli politikalara alet edilmemesini ve şenliğe davet edilen Abhazya’daki çocukların, ilgili sitede ilk ilan edildiği gibi, kendi isimleri ile şenliklere katılmasını talep ediyoruz. TRT haklı taleplerimize olumlu cevap vermezse, bu tutumunu Türkiye’nin her yanında örgütlü 54 derneğimiz ile birlikte protesto edeceğimizi ilan ediyoruz.

Saygılarımızla,

Vacit Kadıoğlu
Genel Başkan
Kafkas Dernekleri Federasyonu

Yoruma kapalı.

Scroll To Top