HABERLER

K’ONA GRUBU DERNEĞİMİZDE

Kuzey Osetya’ dan gelen yaptıkları etnik halk müziği ile tanınan K’ona grubu geçtiğimiz cumartesi gecesi Garaj İstanbul’ da muhteşem bir konser verdi.
17 Ocak perşembe günü saat 20:00′ de Yamçı grubumuzun çalışmasına eşlik edecek olan K’ ona grubunu ,  derneğimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız.
Sizleri de aramızda görmek istiyoruz.

Yönetim kurulu
K’ona

Kuzey Osetyada ve Rusyada yaptıklari etnik Oset halk müziği ile tanınan K’ona grubu, 2010 senesinde biraraya geldi.
Ünlü halk sanatcısı ve enstrüman yapımcısı değerli „Soslan Mourati“ nin uğraşıları sonucu oluşturulan K’ona grubu, aynı sene Rusya’da yapılan oldukça önemli “Southern Star” yarışmasında 2. oldu.

Atalarının yüzyıllarca önce yaptıkları müziği aynı biçimiyle bizlere sunan müzisyenlerden oluşan bir grup.
Yaptıkları müzikle Kafkas dağlarının sihirli ezgilerini, eski oset müzik geleneğiyle bütünleştirip, osetlerin atalari Alanlar, Iskitler ve Sarmatlara ait melodileri o ruhla günümüze taşıyorlar.
Orjinal Oset etnik enstrümanları tamamen eski tarz müzik aletlerinden oluşan K’ona grubu akordion yanı sıra ağırlıklı olarak telli çalgılar ve flüt kullanıyor.
Otantik Oset müziginin bu enstrümanlarının bazilarinın arasında dyuuadæstænon (12 telli arp), Uadyndz (etnik bir kamış flüt), khisy fændyr (etnik bir yaylı çalgı ), khærtsgænæg (el çıngırağı), ve dzæxy fændyr (ağız armonikası) bulunuyor.

Grup, atalarının yüzyıllar önce söyledikleri şarkılar ve yaptıkları müziği tüm otantikliğiyle günümüze uyarlıyor.

Moskova, St. Petersburg ve Güney Osetya’da konserler veren K’ona grubu Rostov-on-Don ve Elista gösterilerinde de yer aldı.
Amacları Oset müziğini ve kültürünü yeni jenerasyonlara tanıtmak ve sevdirmek olan K’ona grubu Türkiye’de verecekleri bu ilk konserin çok önemli olduğunun altını çiziyorlar.
Özellikle Türkiyede yaşayan, zorluklara rağmen kültürlerini korumaya çalışan Türkiyeli Osetleri cok takdir ettiklerini belirten Grup elemanları, şimdiden anavatanlarından uzakta yaşayan Oset kardeşlerini, atalarının gerçek müziğiyle buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

K’ona grubu:
Tamu Berozti,
Timur Ilatov,
Nati Tedeti
Vadim Dzabolati
Oleg Totoyti
Albert Togoyti

Yoruma kapalı.

Scroll To Top