HABERLER

MEZBJEN-İSTANBUL 1 ŞUBAT BELGRAD ORMANI GEZİSİ

FAALİYET PROGRAMI

Faaliyet öncesi Belgrad Ormanları’na girmeden meşhur börekçilerine uğrayıp kahvaltımızı yapacağız, ardından; Belgrad Ormanlarına gelir-gelmez, temel ısınma hareketlerimizi yapıp, o güzel patikanın, Göleti’nin ve ormanlarının içinde, tertemiz havasını içimize çekerek gezmenin, haftaların tüm yorgunluğunu üzerimizden alacağını düşünüyoruz.

Patika boyunca, orman içinden, dere kenarlarından yürüyerek, bazen orman patikalarından, bazen de yürüyüş yollarından geçeceğiz. Yürüyüşümüzü başlangıç noktamızın hemen üstünde tamamlamayı düşünüyoruz.

Toplam 14 km.lik bir zevkli bir parkur. İnişi de bol, çıkışı da… Toplam 5 saatlik bir yürüyüş olacak… Ve muhtemelen iyi bir tempolu yürüyüş olacak…

Araç Yolculuğu (Gidiş Dönüş)          : 45 dakika (Gidiş-Geliş)

Yürüyüş Süresi                                  : En az 5 saat

Parkur Durumu                                : (Orta) Orman içi – Toprak yol – Gölet etrafı

Önerilen Malzemeler: Boğazlı rahat bir ayakkabı, outdoor pantolon ya da eşofman (kot pantolon yürüyüş sırasında rahatsız edebilir), şapka, baton, küçük sırt çantası, yağmurluk ve yedek çamaşır.

Varsa düzenli kullandığınız ilaçlar, bol miktarda su ve içecek, sandviç; mümkünse ceviz, incir, badem ve fındık gibi bir karışım enerjiniz düştüğünde size güç verecektir.

Araç güzergâhı / Kalkış Saati: Bağlarbaşı dernek önü saat: 08.00  Tarih: 1 Şubat Pazar

Başvuru: İstanbul Kafkas Kültür Derneği / 0216 651 00 88 Rezervasyon ve iptal için lütfen  cep telefonunuzu ve  e-mail adresinizi, kan grubunuzu, acil durumda aranacak yakınınızın isim ve cep telefonunu ve servise bineceğiniz yeri bildirmeyi unutmayınız. Son dakika iptallerinin haber verilmemesi bizi çok zor durumda bırakmakta aynı zamanda yedek yazılan kişilerin faaliyete katılma şansını da yok etmektedir, bu konuya dikkatinizi çekeriz.

GEZİ BEDELİ(ULAŞIM-REHBER DAHİL): 25 TL’DİR. EN GEÇ 29 OCAK PERŞEMBE GÜNÜ İLGİLİ BANKA HESABINA ÖDEME YAPILMASI HALİNDE KESİN KAYIT TAMAMLANACAKTIR.

VAKIFBANK BAĞLARBAŞI ŞUBESİ HANDE YILMAZ adına (Yönetim Kurulu Üyesidir) Mezbjen gezi bedeli açıklaması ile IBAN NO: TR92 0001 5001 5800 7299 9462 01

Önemli Not: 29 Ocak Perşembe saat 18.00’dan sonra yapılan rezervasyon iptalleri geçerli değildir, ulaşım ve rehber hizmetleri için ücret almak zorundayız ve bu tarih sonrası iade söz konusu olamamaktadır, anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyoruz.

Belgrad OrmanıÇatalca Yarımadası‘nın en doğu ucunda, İstanbul ilinin Avrupa Yakası‘nda yer alan doğal oluşumlu ağaçlık bir bölgedir.Doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz doğal sınırlarıdır. Bizans ve Osmanlı döneminde İstanbul‘a içme suyu sağlayan en önemli kaynakken; günümüzde kente sağladığı su kentin gereksiniminin çok altında olduğu için daha çok rekreasyonel işlevi ağır basmaktadır.

Mülki sınırlarına bakıldığında Sarıyer ve Eyüp ilçeleri arasında yayılım gösterdiği görülmektedir. İdari olarak İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün görev alanı içinde kalmaktadır. Orman sınırları içindeki mesire yerleri ise Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün görev alanı içindedir. Orman sınırlarına bakıldığında 5,442 hektarlık arazi, kuzeyde Virankule ve Arapdere meşe baltalıkları; doğuda yine Virankule serisinin bir bölümü ile Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy yerleşimi ve Bilezikçi Çiftliği; güneyde Fatih Ormanı ve Eyüp ilçesine bağlı Kemerburgaz yerleşimi; batıdaysa Arapdere serisinin devamı ve Kemerburgaz-Ağaçlı sırt yolu ile sınırlandırılmış durumdadır.

Şehir merkezine uzaklığı göz önüne alındığında Çayırbaşı‘na 5, Büyükdere‘ye 6, Taksim‘e ise yaklaşık 20 kilometre mesafededir. Ormana ulaşım iki önemli aks üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilk olan Taksim-Sarıyer-Kilyos hattı, ormana çeşitli yönlerden yan yollarda bağlanmıştır. Bahçeköy-Kilyos ve Gümüşdere-Ayazma yolları da birinci aksın ormanın kuzeyine ulaşımı sağlayan önemli bağlantılarıdır. Şehir merkezinden en hızlı ulaşım da Çayırbaşı-Bahçeköy ve Fatih Ormanı-Bahçeköy yollarından sağlanır. İkinci önemli ulaşım aksı ise Alibeyköy-Kemerburgaz-Terkos hattıdır. Bu aksın ise Kemerburgaz-Bahçeköy ve Kemerburgaz-Kurtkemeri olmak üzere iki önemli bağlantısı vardır.

 

Yoruma kapalı.

Scroll To Top