HABERLER

Soçi Olimpiyatları’na yönelik Çerkes İtirazı Belgeselle Dile Geldi

Soçi Olimpiyatları’na yönelik Avrupa Birliği’nden boykot haberleri gelirken Çerkesler, altı  yıldır sürdürdükleri olimpiyat muhalefetini anlatan “No Soçi” Belgesel’ini Türkiye’de farklı şehirlerde gösterme hazırlığı içinde.

Belgesel, aynı zamanda Çerkes olan yazar ve çizer Aydan Çelik’in gözünden Çerkesler’in Soçi Olimpiyatları’ndan  nasıl etkilendiğini anlatmaya çalışıyor. Çerkes diasporasının Rus Olimpiyat Komitesi’nin düzenlediği maskot yarışmasına cevaben gerçekleştirdiği Anti-Maskot yarışmasına katılan Çelik’in köklerini aradığı Soçi seyahatini konu alan belgesel olimpiyat inşaatının yarattığı çevre tahribatını da gözler önüne seriyor.

Belgesel, Çerkesler’in olimpiyat, soykırım ve Soçi üstüne duygu ve düşüncelerini aktarmaya çalışırken  aktivistlerin mücadelelerini de  detaylı bir şekilde anlatma çabası içinde. Rus tarafının görüşlerine de yer verilen No Sochi’de,  aktivistlerin karşı karşıya kaldıkları baskılar da  izleyicilere sunuluyor.

Soçi oLimpiyatları’na yönelik gerçekleştirdiği çevreci eylemlere karşı kriminal suçlarla yargılanan ve yurt dışına çıkış yasağı getirilen Suren Gazaryan’ın hikayesini de “No Sochi” de bulabilirsiniz.

16 Aralık Pazartesi, Levent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul gösterimi’nin yanı sıra “No Sochi” Ankara ve Bursa’da da gösterilecek.

Didem Şahin’in Al Jazeera Türk için yönetmen ve yapımcılığını yaptığı belgesel, daha önce Uluslararası Al Jazeera Belgesel Film Festivali’nde finale kalmayı başarırken, yine kanal tarafından yayın akışı içinde sıklıkla yer alıyor.

Belgesel Türkiye’nin dışında Çerkesler’in yoğun yaşadığı farklı ülkelerde de, olimpiyat muhalifi çeşitli etkinliklerle gösterilecek.

İlk Gösterim 16 Aralık 2013 saat 19.15’de  Levnet Kültür Merkezinde.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top