HABERLER

VLADISLAV ARDZINBA’YI SAYGI VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ

Abhazya Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk devlet başkanı Vadislav Ardzınba, Kafkasya tarihinde unutulmayacak kahramanlardan birisi olarak adını tarihe yazdırdı. 4 Mart 2010 tarihinde yaşamını yitiren Abhazya’nın yiğit kahramanı ve unutulmaz lideri Vladislav Ardzınba’yı saygı ve şükranla anıyoruz.

 

Vladislav Ardzınba Hakkında;

V. G. Ardzınba 14 Mayıs 1945 yılında Abhazya’nın başkenti Sohum yakınlarındaki Eşira köyünde dünyaya geldi. 1966 yılında Sohum’daki Gorki Devlet Eğitim Enstitüsü’ne bağlı Tarih Fakültesi’nden mezun oldu. 1969 yılından 1987 yılına kadar Moskova’daki Doğu Bilimleri Enstitüsü’nde görev yaptı. Doktora tezi ise yakın zamanda Türkçesi de yayınlanan “Eskiçağda Anadolu Ayinleri ve Mitleri” adlı büyük eseridir.

V.G. Ardzınba 1987 yılında vatanı Abhazya’ya geri döndü ve D. Gulya Abhaz Dil, Tarih ve Edebiyat Enstitüsü’nün başına geçti. 1989 yılında Abhazya’yı temsilen görev yapmak üzere SSCB’nin en üst yasama organı olan Milliyetler Meclisi’ne seçildi. Bu unvanı 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılıncaya kadar taşımaya devam etti. 1990 yılında ise ayrıca Abhaz Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti (Meclisi) başkanlığına seçildi.

1992-1993 yıllarında Gürcistan İşgaline karşı yürütülen kurtuluş savaşında Abhaz Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanlığını bilfiil yürüttü. Zaferin ardından 1994 yılında bağımsız Abhazya Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Ardzınba, 1999 yılında tekrar aynı göreve seçildi. 2004 yılındaki seçimlere sağlık koşullarının el vermemesi nedeniyle aday olamadı. Seçim sürecinin uzaması nedeniyle görevini ancak 2005 yılında yeni Cumhurbaşkanı S. Bagapş’a devretti. Bu tarihten sonra daha da artan sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü Moskova’da 4 Mart günü hayatını kaybetti. Bu büyük kahramanın naaşı özel bir uçakla Abhazya’ya getirildi ve on binlerce kişinin katıldığı devlet törenin ardından 9 Mart 2010’da kendi köyü Eşira’daki askeri mezarlıkta defnedildi.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top