HABERLER

WORŞER: KENTTE XABZE MÜMKÜN MÜ?

Önce atlarımızı yitirdik. Onlar ki sadece atlarımız değil kardeşlerimizdi adeta.
Sonra zirvesi sisli dağlar, rüzgarlı derin vadilerden kopardılar bizi. Acılarımızı ve kamalarımızı yamçılara sarıp dağıldık dünyanın dört bir yanında, hayatta kalabilmek için. Anadolu’nun pek çok köyüne düştük yorgun, bitap ve çaresizdik.

Buralarda yeniden ayağa kalkabildik ve var olmaya devam edebildik ve farklılığımızı gösterebildik ise bunun en önemli unsuru, değerler silsilesi XABZE oldu. Yüz yılı aşkın süre Çerkesler’i var etmeye, sosyal hayatı düzenlemeye devam etti.

Sonra yeni bir dalga daha tarumar etti bizi. Sosyoekonomik zorunlulukların belirlediği köyden kente göç. Daha doğru ifadesi kente savruluş hareketi..

Hep köy hayatını referans verdik. Köyde iken XABZE her şeye yetiyordu, her şeyi düzenliyordu.

Ama heyhat, burası artık kent ve XABZE köyde kaldı.
XABZE kente uymaz.
Kentin dinamiği farklı
XABZE günceli karşılamaz
Değiştirilmeli.
Değiştirilemez vs vs..

Ancak kesin olan bir şey var: Çerkes toplumu artık bir kent toplumu. 50 yıl evvel kahir ekseriyetle köyde yaşayan toplum bugün artık kentte, büyük çoğunluğu da İstanbul’da..

O halde kentte hep anavatandaki, köylerimizdeki uygulamalara özlem duyarak ve “şehirde XABZE olmaz” veya “olur mu acaba” diyerek hızla özümüzden, kurallarımızda, ritüellerimizden, kavramlarımızdan kopmaya başladık.
İşte bu noktada aciliyetine binaen XABZE kentte olabilir mi, nasıl ve hangi çerçevede buna halk olarak karar vermek zorunluluğumuz mevcut.

İKKD olarak bu tartışma sürecini başlatmayı ve gerekirse ulusal ölçekte bir dizi toplantı ile XABZE’nin bir nostaljik unsurdan öte bir varoluş rehberi olduğunun tescil edilmesini arzu ediyoruz.

Bu ayki Worşer konumuzu bu sebeple “Kentte Xabze mümkün müdür” sorusuna ayırdık.

Söyleyecek çok şeyimiz, yapılacak çok işimiz var!

Ha marje!

13 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 20.00’da.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top